לצערנו, יוזמת פִּלְפֵּל לא הצליחה להתממש כיוון שהתנאים שמציב משרד החינוך מנוגדים לעצם הרעיון העומד מאחורי היוזמה.

השארנו את האתר על כנו כיוון שהורים ומורים עדיין מוצאים עניין ברעיונות שבו, אך כל המידע באתר מתייחס ליוזמה המקורית, שאינה רלוונטית עוד.

בלוג הוראה יצירתית עם פלפל

לפי תפישתי ותפישת פִּלְפֵּל, כל פעילות מעניינת היא פעילות מלמדת. העולם וכל אשר בו מרתק, וכולו רלוונטי לחיי כולנו. כאשר מצליחים לראות ולהראות זאת, נוצרת בהכרח למידה: סקרנות אמיתית היא מדבקת.

בבלוג אוסף רעיונות, מהדמיון ומהרשת, המעודדים את הילדים ללכת אחר רעיונותיהם, לחקור ולממש אותם; להתעניין בכל הקורה סביבם, ולא להגביל עצמם לתחומים צרים; לגלות עצמאות, יזמות וגם עקשנות, שבלעדיה אין הישג, גילוי או המצאה.

מוזמנים להגיב, להעיר, לשתף, ולהוסיף רעיונות משלכם!
אדוה

צפרים צעירים

הסתיו כבר כאן, ובקרוב יתמלאו שמי ארצנו בציפורים נודדות ממגוון מינים. ישראל היא נקודה מרכזית עולמית בנדידת ציפורים, וכדאי להתעניין בנושא מעבר ל"הנה ציפור". הנה הסבר למרכזיותה של ישראל לציפורים, ומידע מעניין נוסף, כמו גם אנקדוטה משעשעת על אריסטו, אשר סבר כי ציפורים מסוימות משנות את צורתן מעונה לעונה. כיצד ניתן אחרת להסביר את היעלמותן העונתית, והופעתן של ציפורים אחרות במקומן?... :-)

רעיון נחמד למשחק בנושא נדידת ציפורים אפשר למצוא כאן (בלחיצה על הקישור תתבקשו לפתוח קובץ וורד המכיל את תיאור המשחק). אני מעדיפה להחליף את המכשולים "נטרפת על ידי ציפור טרף" ו"נעמדת על חוטי חשמל והתחשמלת" ב"נפצעת על ידי ציפור טרף" ו"כמעט התחשמלת כשעמדת על חוטי חשמל" בהתאמה, כדי לשמור על הרצף ההגיוני של המשחק (הרי ציפור שנטרפה או התחשמלה איננה יכולה להמשיך במירוץ המכשולים). כמו-כן, יש להבהיר את מקור סכנת ההתחשמלות, שהרי ציפורים, כידוע לילדים היטב, עומדות על חוטי חשמל כל העת ואינן מתחשמלות. הסבר בהיר למדי ניתן למצוא כאן.

לאן כדאי לצאת כדי לראות ציפורים בסתיו ובחורף? - תשובות לשאלה זו ואחרות באתר החברה להגנת הטבע, כמו גם באתר הצפרות הישראלי.

באתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה מגוון הצעות למשיכת ציפורים ופרפרים לגינה, מגדירי ציפורים להורדה, משחקים ופעילויות ועוד. למשקיעים, יש גם רעיון נפלא להכנת מתקן האכלה יעודי לצופיות הססגוניות הזעירות (הקישור למצגת מתוך העמוד כנראה שגוי; מצאתי את המצגת היפה כאן דווקא).

והעיקר... לא לשכוח להצטייד במשקפת, ובמחברת לרישום התצפיות!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה