לצערנו, יוזמת פִּלְפֵּל לא הצליחה להתממש כיוון שהתנאים שמציב משרד החינוך מנוגדים לעצם הרעיון העומד מאחורי היוזמה.

השארנו את האתר על כנו כיוון שהורים ומורים עדיין מוצאים עניין ברעיונות שבו, אך כל המידע באתר מתייחס ליוזמה המקורית, שאינה רלוונטית עוד.

בלוג הוראה יצירתית עם פלפל

לפי תפישתי ותפישת פִּלְפֵּל, כל פעילות מעניינת היא פעילות מלמדת. העולם וכל אשר בו מרתק, וכולו רלוונטי לחיי כולנו. כאשר מצליחים לראות ולהראות זאת, נוצרת בהכרח למידה: סקרנות אמיתית היא מדבקת.

בבלוג אוסף רעיונות, מהדמיון ומהרשת, המעודדים את הילדים ללכת אחר רעיונותיהם, לחקור ולממש אותם; להתעניין בכל הקורה סביבם, ולא להגביל עצמם לתחומים צרים; לגלות עצמאות, יזמות וגם עקשנות, שבלעדיה אין הישג, גילוי או המצאה.

מוזמנים להגיב, להעיר, לשתף, ולהוסיף רעיונות משלכם!
אדוה

פרקטלים וילדים - שילוב מנצח


פרקטלים (fractals) הם לא רק יפים, אלא גם מעוררי מחשבה ודמיון. הנה כמה רעיונות שסייעו לעניין ילדים צעירים בנושא (הסדר אינו אקראי אלא מכוון):
 • הצגת תערוכת פרקטלים שנוצרו בעזרת מחשב.
 • הדגמה של יצירת פרקטל* – פתית השלג של קוך.
 • גם בטבע נמצא קירובי-פרקטלים:
  "מוקדם מאוד בקריירה שלו מנדלברוט שאל את עצמו, "מה האורך של קו החוף של בריטניה?" התשובה שלו הייתה, שלמעשה אין תשובה בודדה שהיא נכונה. הכל תלוי בסקאלה שבה בוחרים למדוד וגם בסטנדרט המדידה שבו בוחרים. אם נוטלים מפה ומודדים את המרחק בין הקצה הצפוני לדרומי של בריטניה, נקבל הערכה גסה של אורך קו החוף. אולם אם נלך לאורך החוף בין אותן שתי הנקודות בדיוק, נקבל תשובה אחרת לגמרי. זאת כי אנחנו נחצה את החוף ונלך לאורך כל בליטה ומפרץ קטן בחוף. אילו היינו נמלה זעירה שהולכת לאורך החוף עדיין היינו הולכים לאורך מסלול יותר ויותר בלתי סדיר ולפיכך היינו מודדים מרחק הרבה יותר גדול בין שתי הנקודות הצפונית והדרומית. ולו היינו מיקרוב המרחק היה עוד יותר גדל וכך הלאה…." (ד"ר גלי ויינשטיין, אתר הידען).
  כדאי לקרוא גם באתר מוזיאון הכאוס הוירטואלי מבית סנונית* על דוגמאות מעניינות נוספות.
 • ציור עץ כפרקטל באופן ממוחשב* או על דף.
 • הכנת תבנית ריבועית לקיפולי צמצם - דורש סבלנות, אך היא משתלמת. אם לא נשארת סבלנות לקיפולי הצמצם עצמם, התבנית עצמה גם היא יפהפיה, בפרט אם צובעים אותה בארבעה צבעים המשתלבים יפה זה בזה.
 • שימוש בתבנית להכנת קישוט ריבועי (הסבר נוסף כאן). הרשת מלאה ברעיונות לצורות שונות של קיפולי צמצם (Iris folding באנגלית), המהווים קישוט יפהפה לסוכה, לכרטיס ברכה לראש השנה או ליום הולדת וכן הלאה...
 • זום פנימה והחוצה על קבוצת מנדלברוט – דוגמא לפרקטלים בעלי מבנה מורכב מאוד: "מנדלברוט הסביר [...] ש'התופעה האופיינית לפרקטלים, היא שישנה נוסחא מאוד פשוטה והתוצאה היא סיבוך בלתי רגיל'." (ד"ר גלי ויינשטיין, אתר הידען).
 • טכניקת מילפיורי בפימו – יוצרים חרוזי פרקטל (משולש סירפינסקי); כדאי לשמור חרוזים מכל שלבי החזרות (איטרציות) כדי ליצור שרשרת שתראה את השלבים.
* קישורים אלה מאתר סנונית אינם עובדים בכל דפדפן; נסו לפתוח אותם באקספלורר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה